Kontakt

MICROMAX
ul. Agrestowa 61
53-006 Wrocław (mapa kml)
tel. 607 383 429
e-mail: micromax@micromax.pl

Start

 

Automatyka domu


Automatyka domu, czyli inaczej "inteligentny dom", "inteligentna instalacja" to pojęcia coraz częściej używane przez inwestorów, zarządców i użytkowników budynków, domów, mieszkań. Większa dostępność oraz różnorodność rozwiązań sprawia, że wzrasta zainteresowanie systemami inteligentnego domu i budynku. Głównym celem instalacji systemu automatyki domu/budynku jest sterowanie i integracja różnych instalacji oraz zautomatyzowanie czynności, które inaczej należałoby wykonywać oddzielnie. Jako przykład niech posłuży sytuacja wyjścia z domu. W przypadku zainstalowania automatyki naciskając jeden przycisk można w całym domu: zasunąć rolety, obniżyć ogrzewanie do temperatury dyżurnej, wyłączyć prąd z gniazdek (oczywiście oprócz np. lodówki), uzbroić alarm (dodatkowo alarm może sygnalizować ewentualne otwarcie okna lub drzwi). Innym przykładem może być tzw. symulacja obecności. Podczas nieobecności domowników generowane są sceny świetlne tak, jakby ktoś był obecny. Przedstawione powyżej scenariusze to nie jest inteligencja tylko odpowiednio zaprogramowana automatyka domu zgodnie z potrzebami domowników.

Automatyka domu integruje wszystkie instalacje w domu:

 • Instalacja elektryczna – oświetlenie, gniazda, rolety, żaluzje, bramy, zraszacze
 • Ogrzewanie, klimatyzacja
 • Instalacja alarmowa
 • Instalacja monitoringu CCTV
 • Instalacja PPOŻ, zalania itd.
 • Instalacja audio-video

oraz pozwala zarządzać nimi przez GSM i Internet. Oczywiście nie ma konieczności integracji wszystkich podsystemów od razu. Najczęściej wykonuje się integrację: instalacji elektrycznej, ogrzewania oraz alarmowej.

Powyższe instalacje można wykonać i sterować nimi niezależnie. Jednak dzięki automatyce domu, poprzez integrację, zyskujemy nowe funkcjonalności (współpraca między systemami) lub nie powielamy tych samych urządzeń w różnych instalacjach (np. czujka ruchu w systemie alarmowym i czujka ruchu do załączania oświetlenia).

Jakie korzyści daje inteligentny dom?

 • oszczędność – przede wszystkim w kosztach ogrzewania (10-30%) oraz elektryczności (do kilkunastu procent) głównie przez wyłączenie nieużywanych urządzeń (również tych, które normalnie są w trybie stand-by np. telewizor)
 • wygoda – jeden przycisk wiele czynności, sterowanie z panelu dotykowego lub pilota
 • komfort, prestiż – zintegrowane łączniki, nowoczesne wzornictwo, podniesienie wartości obiektu przez nowoczesną instalację, która za kilka lat stanie się standardem
 • bezpieczeństwo – symulacja obecności, powiadomienia od czujek bezpieczeństwa (woda, gaz, pożar)

 

Kilka przykładów scenariuszy oferowanych przez automatykę domu:

 • Dzięki podziałowi domu na kilka stref grzewczych możliwe jest indywidualne sterowanie ogrzewaniem. Temperatura komfortowa ustawiana jest w pomieszczeniach aktualnie używanych. W pozostałych wystarczy temperatura dyżurna czyli o kilka stopni niższa. Standardowo sterowanie odbywa się wg harmonogramu tygodniowego, wynikającego z obecności domowników, jednak wszelkie zmiany ustawień można dokonać lokalnie lub zdalnie przez GSM, Internet.
 • Czujki otwarcia okna oraz czujki ruchu/obecności w pokoju można wykorzystać do sterowania ogrzewaniem (otwarcie okna lub brak obecności powoduje wyłączenie ogrzewania) lub oświetleniem (brak obecności powoduje wyłączenie oświetlenia).
 • Sterowanie roletami/żaluzjami w zależności od pory dnia lub warunków atmosferycznych (nasłonecznienie, wiatr).
 • Tworzenie scen świetlnych np.: w salonie gdzie jest kilka źródeł światła (żyrandol, kinkiety, diody LED). Można zaprogramować kilka scen z wykorzystaniem różnych źródeł i o różnym natężeniu światła, np. do oglądania telewizji, do kolacji, na wizytę gości itp. Ostatnio modnym rodzajem (i o dużym potencjale rozwojowym) jest oświetlenie LED RGB. Są to trójbarwne diody LED, za pomocą których można tworzyć ciekawe efekty świetlne np.: ściana wykonana z matowego szkła podświetlana diodami LED, których kolor zmienia się zależnie od temperatury zewnętrznej. Efekt końcowy to zmienny kolor ściany.
 • W nocy oświetlenie korytarza i łazienki może się włączać ze zmniejszoną jasnością.
 • Zraszacze w ogrodzie włączają się o określonej porze, ale tylko wtedy gdy np.: dzień wcześniej nie było opadów. Pojawienie się osoby w obszarze zraszania jest wykryte przez czujkę ruchu i powoduje wyłączenie na określony czas.
 • Przyjście dziecka ze szkoły może być sygnalizowane informacją SMS (czynność rozbrojenia alarmu powoduje wysłanie SMSa).

 

Jakie zmiany w projektach instalacji wnosi automatyka domu?

Przede wszystkim musi być wykonany projekt instalacji elektrycznej z uwzględnieniem systemu automatyki. Systemy automatyki nie są między sobą kompatybilne choć mają jedną cechę wspólną – punkty świetlne, gniazda itd. zbiegają się w jednej lub kilku rozdzielniach (zależnie od wielkości obiektu). Dlatego projekt instalacji elektrycznej musi wskazywać na konkretny system automatyki. Z uwagi na dodatkowy osprzęt rozdzielnia musi być odpowiednich rozmiarów. W przypadku sterowania ogrzewaniem należy w instalacji hydraulicznej przewidzieć rozdzielacze z siłownikami sterowanymi elektrycznie. Należy zwrócić uwagę na źródło ogrzewania, które powinno mieć możliwość sterowania z systemu automatyki. Decyzję o instalacji automatyki domu najlepiej podejmować przy wyborze projektu domu, a przynajmniej przed wylaniem fundamentów.

 

Co to są łączniki zintegrowane?

Sterowanie w pokoju oświetleniem, roletami/żaluzjami, ogrzewaniem wymagałoby zastosowania wielu łączników. Producenci automatyki proponują zwielokrotnione łączniki (wykonane np. ze szkła), które pozwalają zapewnić komfort obsługi i odpowiednie wzornictwo. Dodatkowo łączniki zintegrowane mogą posiadać funkcje scen, czujnik i wyświetlacz temperatury.

 

Jaka jest cena instalacji automatyki domu?

Trudno jest oszacować cenę instalacji bez znajomości obiektu oraz oczekiwań inwestora. Można jedynie porównać ceny systemów dla obiektu referencyjnego. I tak przyjmując dom o powierzchni ok. 150-200m2 oraz sterowanie ogrzewaniem 8 stref, 10 roletami, 16 punktami świetlnymi (wł/wył), 4 ściemniaczami, 4 gniazdami z panelem dotykowym i obsługą GSM, Internet cena sprzętu waha się między kilkanaście tysięcy a powyżej 20. tysięcy zł netto. Dodatkowo należy doliczyć koszt okablowania i standardowego zabezpieczenia (wyłączniki nadprądowe, różnicowo-prądowe itp.). Ogrom możliwości jakie oferuje inteligentny dom sprawia, że konkretna cena jest możliwa do przedstawienia po zaznajomieniu się z projektem domu oraz oczekiwaniami inwestora. Jeśli mają Państwo dodatkowe pytania związane z potencjałem jaki posiada automatyka domu, czy też „inteligentny dom” zachęcamy do kontaktu. Micromax - Wrocław, ul. Agrestowa 61.

 

  Free joomla themes by Lonex.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Kliknij aby zamknąć okno.